Dieta yin-yang
ALIMENTE YANG
Trei zile consecutive se consuma alimente proteice
Cantitatile pentru o zi:
-300-400 g. Carne de pui, vitã sau peste, fiartã, grãtar sau la cuptor
-300 g. Iaurt, 300 g brânzã de vaci, 2 litri lichid (apã sau ceai de plante), un ou fiert.
Dupã fiecare masã se bea o canã de ceai fierbinte.
ALIMENTE YIN
Trei zile consecutive se consumã alimente vegetale
Cantitãþile pentru o zi:
-600 g legume sub formã de salate, ciorbe, supe (cu putin ulei de mãsline, lamaie, bors sau otet pentru gust acrisor) sau sub forma de mâncare, la cuptor; ghiveci (se pot folosi toate soiurile de legume).
-200-300 g. Fructe (mai putin struguri, pere, fructe uscate)
-500 ml. Suc de rosii sau suc de fructe.
-100 g. Pâine graham sau 200 g fulgi de porumb.
-2 litri apã mineralã platã sau ceai de plante.
Dupã fiecare masã se bea o canã de ceai fierbinte.
Este bine sã se mãnânce cea mai mare cantitate de alimente în prima parte a zilei.
Dupã ora 20 nu se mai mãnâncã nimic, se pot bea lichide.
Comentariu de pasat carmen-corina
Adaugat Miercuri, 25 Iulie 2007 la ora 15:41
Buna ziua,eu urmez aceasta dieta de aprox.4 luni si am slabit destul de mult nu m-am cantarit pana acum dar se vede la haine si pe corp,este foarte buna pentru ca ai mai multe posibilitati si nu trebuie sa mananci numai intr-un fel mancarea,ma simt foarte bine,nu ai ameteli,ca in alte diete,si mananci foarte sanatos.
Comentariu de maria ioana
Adaugat Joi, 4 Septembrie 2008 la ora 21:33
buna. am si eu o intrebare: cat timp trebuie respectata aceasta dieta? dupa incetarea ei care sunt riscurile ca si kg pierdute sa fie puse inapoi? va multumesc
Comentariu de alexandra
Adaugat Luni, 3 Noiembrie 2008 la ora 08:30
putem sa punem condimente in mincare
Comentariu de ruxandra
Adaugat Duminică, 21 Decembrie 2008 la ora 23:55
nu poti sa tii la nesfarsit scest regim…ce se intampla apoi?pun la loc mai mult decat am dat jos?
Comentariu de alina
Adaugat Joi, 9 Aprilie 2009 la ora 15:27
Eu am slabit cu aceasta cura 6 kg.Nu mai tin minte in cat timp, dar destul de repede oricum…Se tine usor, te simti mult mai bine, mai usor. Nu ai ameteli sau alte probleme de genul asta.Insa…mare grija la vergeturi.Dieta e bine sa fie insotita de sport si creme de hiratare. Dupa ce ajungi la greutatea dorita, nu se intampla ca in alte cure sa pui repede la loc ce ai dat jos si in plus alte kg. Eu am reusit sa ma mentin cativa ani,mancand echilibrat (si prin asta inteleg sa nu devalizati frigiderul:D).
Acum am sarit iar calul cu cateva kg si ma reapuc de aceasta cura.Succes si voua.
Comentariu de mirela mitrea
Adaugat Luni, 1 Februarie 2010 la ora 12:09
Buna ziua,eu am tinut aceasta dieta strict ,fara zahar,miere de albine,ulei,doar fiert si steamer,cuptor f putin dar si fara suc de fructe,in zilele ying doar un fruct .Am slabit 22 kg in 4 luni.Dupa cele 4 luni am revenit la alimentatie combinata (regim dat de nutritionist),in 5 luni am pus 10 kg la loc,am inceput sa chelesc f tare.Ideea e ca organismul se obisnuieste cu regimul acesta si cand revii il dai iar peste cap asa ca ,aveti grija,eu cred ca tb combinat totusi .
Comentariu de Dobre Silvia
Adaugat Sâmbătă, 26 Iunie 2010 la ora 17:35
Eu am tinut acesta cura doar 6 zile.Am slabit cam 4-5 Kg si nu am pus cine stie ce dupa, dar eu tin dieta pt.bila ( nu mananc decat pui sau peste fiert, gratar sau la cuptor ,nimic prajit si f.multe legume si fructe).
Am fost f.multumita de dieta Yin Yang de aceea mi-am propus sa incerc din nou, probabil tot 6 zile.





